Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Si te mbrohesh nga Koronavirusi me nje hap te vetem!

Ndërsa Organizata Botërore e Shëndetit po e konsideron përhapjen e Koronavirusit si një emergjence globale e shëndetit publik, një eksperte paralajmëroi se kriza është vetëm “në fillimet e saj” – por njerëzit mund të mbrohen me një hap të thjeshtë.

Laurie Garrett, fituese e çmimit Pulitzer, tha për “Yahoo” se njerëzit duhet të jenë “realistë” për infeksionin dhe mbrojtjet që ata përdorin kundër tij.

“Një nga mënyrat e zgjuara për t’iu qasur të menduarit ‘sesi të mbrosh veten” është të pyesni mirë! Kur dikush në zyrë ka një ftohje të zakonshme dhe teshtin në të gjithë vendin: Si ia dilni të mos sëmureni dhe ju?”.

“Distanca sociale: ky është hapi numër një. Mbani distancën tuaj nga njerëzit e tjerë “për të shmangur kontraktimin ose përhapjen e një infeksioni”.

“Pastërtia dhe higjiena personale është gjithashtu pjesë e rëndësishme”, shtoi ajo.

“Për të mirën tuaj, mendoni për duart tuaja si problemi juaj numër një: çdo gjë që prekni që është një sipërfaqe e zakonshme”.

Kështu, nëse ju kërkon dikush që t’i jepni dorën, atëherë lani duart pas takimit me të.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.