Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Tregtari i bananeve blen kompanine ajrore pas falimentimit

Siç bën të ditur EX YU Aviation News, kompania ajrore sllovene Adria Airways është shitur për 45 mijë euro.

Kompania e falimentuar është blerë nga kompania Air Adriatik, në pronësi të Izet Rastoder, importues dhe tregtarë i bananeve dhe patundshmërive.

Rastoder është me prejardhje nga Mali i Zi dhe është shpërngulur në Slloveni më 1986.

Ai dhe gruaja e tij Hajria ndodhen në listën e 19 njerëzve më të pasur të Sllovenisë, sipas vlerësimit të magazinit “Manager”. Pasuria e tij vlerësohet të jetë afro 80- milion euro.

Ai njihet me nofkën “Mbreti i bananeve”, të cilat i importon nga vendet e Amerikës Jugore.Koha

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.