Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Tri raketa godasin bazen amerikane, nje i plagosur

Tre raketa goditën kompleksin e Ambasadës së SHBA në Bagdad të dielën, duke lënë një person të plagosur, tha një zyrtar amerikan për CNN.

Zyrtari tha se lëndimi ishte i vogël dhe individi ishte kthyer në detyrë. Një zëdhënës i Departamentit të Shtetit tha të dielën në mbrëmje se ata “janë të vetëdijshëm për raportet e raketave që zbarkojnë në Zonën Ndërkombëtare”, por nuk iu drejtua vetë ambasadës amerikane.

Departamenti i Shtetit nuk u përgjigj pyetjes nëse ndonjë punonjës i ambasadës ishte plagosur.

“Ne i bëjmë thirrje Qeverisë së Irakut të përmbushë detyrimet e saj për të mbrojtur objektet tona diplomatike,” tha zëdhënësi.

Departamenti i Shtetit nuk e fajësoi drejtpërdrejt Teheranin për sulmet me raketa në kryeqytetin irakian, por deklarata e zëdhënësit bëri referencë për kërcënimet iraniane në rajon dhe sulmet e kaluara nga milicitë e mbështetur nga Irani për interesat e SHBA.

Nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm për përgjegjësinë e sulmit.

Adil Abdul Mahdi, kryeministri i Irakut, e dënoi sulmin dhe tha që forcat irakene janë urdhëruar të “vendosin, kontrollojnë dhe hetojnë për të parandaluar përsëritjen e sulmeve të tilla, dhe për të arrestuar ata që i kanë nisur këto raketa në mënyrë që ata të ndëshkohen.”

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet