Lajmi Fundit
Lajmi Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Zbulohet origjina e virusit vdekjeprures ne Kine, vjen nga mishi i kafsheve te egra

Mjekët kanë zbuluar se origjina e virusit që po tmerron botën është nga mishi i kafshëve të egra që shiteshin në tregun ushqimor të qytetit Wuhan.

Bëhet fjalë se është mishi i gjarpërit ishte mbartësi i këtij virusi. Por pamjet që vijnë nga tregu i peshkut dhe mishit në qytetin prej 11 milionë banorësh tregojnë se cilat kanë qenë preferencat e kinezeve për ushqimin. Qyteti i Wuhanit është mbyllur i gjithi bashkë me disa qytete të tjera pranë tij. Zonat e kthyer në karantinë ka gjithësej 60 milionë banorë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.