Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Kura fantastike në shtëpinë tuaj do ju shpëtojë nga infeksionet e traktit urinar

Infeksionet e traktit urinar prekin miliona njerëz çdo vit.

Megjithëse trajtohen tradicionalisht me antibiotikë, ekzistojnë edhe shumë ilaçe shtëpiake që ndihmojnë në trajtimin e tyre dhe parandalimin e përsëritjes së tyre.

Çfarë është një infeksion i traktit urinar?

Një infeksion i traktit urinar (UTI) është një infeksion që prek çdo pjesë të traktit urinar, përfshirë veshkat, uretrat, fshikëzën ose uretrën.

Bakteret në zorrët janë shkaku më i zakonshëm i UTI, por kërpudhat dhe viruset gjithashtu mund të shkaktojnë infeksion.

Dy llojet e baktereve Escherichia coli dhe Staphylococcus saprofyticus përbëjnë rreth 80% të rasteve.

Simptomat e zakonshme të UTI përfshijnë:

-Një ndjesi djegëse kur urinon

-Urinim i shpeshtë

-Urina e vrenjtur ose e errët

-Urina me një erë të fortë

-Një ndjenjë e zbrazjes jo të plotë të fshikëzës

-Dhimbje në legen

Megjithëse UTI-të mund të prekin këdo, gratë janë më të prirura ndaj infeksionit. Kjo për shkak se uretra, tubi që mbart urinën nga fshikëza, është më e shkurtër tek gratë sesa burrat. Kjo e bën më të lehtë që bakteret të hyjnë dhe të arrijnë në fshikëz.

Në fakt, gati gjysma e të gjitha grave preken nga një UTI në një pikë të jetës së tyre.

Antibiotikët përdoren për të trajtuar UTI dhe ndonjëherë përdoren në doza të ulta për një kohë të gjatë për të parandaluar përsëritjen.

Ekzistojnë gjithashtu disa mënyra natyrore për t’u mbrojtur ngainfeksionet dhe për të zvogëluar rrezikun e përsëritjes.

Këto janë 6 mjetet kryesore në shtëpi për të luftuar UTI:

1. Pini shumë lëngje

Statusi i hidratimit ka qenë i lidhur me rrezikun e infeksionit të traktit urinar.

Kjo për shkak se urinimi i rregullt mund të ndihmojë në nxitjen e baktereve nga trakti urinar për të parandaluar infeksionin.

Një studim ekzaminoi pjesëmarrësit me kateterë urinarë afatgjatë dhe zbuloi se prodhimi i ulët i urinës shoqërohej me një rrezik të rritur të zhvillimit të një UTI.

Një studim i vitit 2003 studioi 141 vajza dhe tregoi se marrja e ulët e lëngjeve dhe urinimi i rrallë ishin të lidhura me UTI-të përsëritëse.

Në një studim tjetër, 28 gra vetë-monitoruan statusin e tyre të hidratimit duke përdorur një hetim për të matur përqendrimin e tyre në urinë. Ata zbuluan se një rritje në marrjen e lëngjeve çoi në një ulje të frekuencës UTI.

Për të qëndruar të hidratuar dhe për të përmbushur nevojat tuaja për lëngje, është më mirë të pini ujë gjatë gjithë ditës dhe gjithmonë kur jeni të etur.

2. Rritja e konsumit të vitaminës C

Disa prova tregojnë se rritja e marrjes tuaj të vitaminës C mund të mbrojë kundër infeksioneve të traktit urinar.

Vitamina C mendohet se funksionon duke rritur aciditetin e urinës, duke vrarë kështu bakteret që shkaktojnë infeksion.

Një studim i vitit 2007 mbi UTI tek gratë shtatzëna shikonte efektet e marrjes së 100 mg vitaminë C çdo ditë.

Një studim tjetër shikoi faktorët e sjelljes që ndikuan në rrezikun e UTI dhe zbuluan se një konsum i lartë i vitaminës C uli rrezikun.

Frutat dhe perimet janë veçanërisht të pasura me vitaminë C dhe janë një mënyrë e mirë për ta përfituar.

Specat e kuq, portokallet dhe kivit përmbajnë të gjithë sasinë e rekomanduar të vitaminës C në vetëm një shërbim.

3. Pini lëng boronice

Pirja e lëngut të boronicës është një nga mjetet juridike natyrore më të njohura për infeksione të traktit urinar.

Ato pengojnë që bakteret të aderojnë në traktin urinar, duke parandaluar kështu infeksionin (13Trusted Source, 14Trusted Source).

Një studim tregoi që konsumimi i produkteve të boronicës mund të ulë numrin e UTI-ve në një vit, veçanërisht për gratë që kanë UTI të përsëritura (16Trusted Source).

4. Merrni një Probiotik

Probiotikët janë mikroorganizma të dobishëm që konsumohen përmes ushqimit ose shtesave. Ata mund të promovojnë një ekuilibër të shëndetshëm të baktereve në zorrën tuaj.

Probiotikët janë në dispozicion në formë shtesë ose mund të gjenden në ushqime të fermentuara.

Përdorimi i probiotikëve ka qenë i lidhur me gjithçka, nga shëndeti i përmirësuar i tretjes deri tek funksioni i përmirësuar imunitar.

Disa studime tregojnë gjithashtu se disa lloje të probiotikëve mund të zvogëlojnë rrezikun e UTI-ve.

Një studim zbuloi se Lactobacillus, një tendosje e zakonshme probiotike, ndihmoi në parandalimin e UTIs tek gratë në moshë të madhe.

Një studim tjetër zbuloi se marrja edhe e probiotikëve edhe e antibiotikëve ishte më efektive në parandalimin e UTI-ve të përsëritura sesa përdorimi i vetëm i antibiotikëve.

Antibiotikët, linja kryesore e mbrojtjes kundër UTI, mund të shkaktojë shqetësime në nivelet e baktereve të zorrëve. Probiotikët mund të jenë të dobishëm në rivendosjen e baktereve të zorrëve pas trajtimit me antibiotikë.

Studimet kanë treguar që probiotikët mund të rrisin nivelin e baktereve të zorrëve të mira dhe të zvogëlojnë efektet anësore të lidhura me përdorimin e antibiotikëve.

5. Praktikoni këto zakone të shëndetshme

Parandalimi i infeksioneve të traktit urinar fillon me praktikimin e disa zakoneve të mira të banjës dhe higjenës.

Së pari, është e rëndësishme të mos mbani urinën për shumë kohë. Kjo mund të çojë në një grumbullim të baktereve, duke rezultuar në infeksion.

Urinimi pas marrëdhënies seksuale gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e UTIs duke parandaluar përhapjen e baktereve.

Për më tepër, ata që janë të prirur ndaj UTI-ve duhet të shmangin përdorimin e spermicidit, pasi ajo ka qenë e lidhur me një rritje të UTI-ve.

Më në fund, kur përdorni tualetin, sigurohuni që të pastroni pjesën e përparme për tu kthyer, citon ora news. Fshirja nga mbrapa në pjesën e përparme mund të bëjë që bakteret të përhapen në traktin urinar dhe shoqërohet me një rrezik të shtuar të UTI-ve

6. Provoni këto shtesa natyrale

Disa shtesa natyrore mund të zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të një UTI.

Këtu janë disa shtesa që janë studiuar:

D-Mannoza: Ky është një lloj sheqeri që gjendet në boronicë dhe është treguar se është efektiv në trajtimin e UTIs dhe parandalimin e përsëritjes.

Gjethja e arrës: E njohur edhe si uva-ursi. Një studim tregoi se një kombinim i gjethes së arrave, rrënjës së luleradhiqe dhe gjetheve të luleradhiqe zvogëloi përsëritjen e UTI.

Ekstrakt boronicë: Ashtu si lëngu i boronicës, ekstrakti i boronicës funksionon duke parandaluar që bakteret të përmbahen në traktin urinar.

Ekstrakt hudhër: Hudhra është treguar se ka veti antimikrobike dhe mund të jetë në gjendje të bllokojë rritjen e baktereve për të parandaluar UTI.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet