Lajmi Fundit
Lajmi Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

“Zonja e Vdekjes”/ Gruaja qe kreu 309 vrasje me snajper

Një snajperiste femër e mbiquajtur “Zonja e Vdekjes” zbulohet së fundmi në foto mbresëlënëse, të cilat tregojnë një nga shënjestrueset më vrasëse në veprim.

Me të paktën 309 vrasje në emër të saj, Lyudmila Pavlichenko e lindur në Ukrainë, ka qenë snajperiste në Ushtrinë e kuqe gjatë Luftës II Botërore dhe femra më e suksesshme në këtë rol. Mes viktimave të saj 36 ishin dhe snajperë armiq.
Pavlichenko u bë e njohur gjatë rrethimit të Odesës e Sevastopol në vitet 1941-42, duke regjistruar 187 vrasje vetëm në Odesa.
Në qershor 1942, Pavlichenko u plagos nga zjarri i mortajës
Më pas ajo u largua nga luftimi dhe pas lufte ka vizituar SHBA, Kanadanë e Britaninë, dhe u bë ushtarakja e parë sovjetike që u prit nga Presidenti Franklin D Roosevelt në Shtëpinë e Bardhë.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.