Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Paketa “Anti-Shpifje” mberrin ne Komisionin e Venecias, ja kur do shqyrtohet

Komisioni i Venecias do të shqyrtojë dy ligjet e paketës Anti-Shpifje, në muajin mars të këtij viti. Lajmi bëhet i ditur nga vetë Komisioni i Venecias, i cili e ka publikuar një gjë të tillë në faqen e tij zyrtare.

Kujtojmë se paketa “Anti-Shpifje” e propozuar nga qeveria dhe kryeministri Edi Rama ka ngjallur reagime dhe përplasje të forta në Shqipëri, pasi është kundërshtuar nga opozita, analistët, gazetarët e shoqëria civile, të cilët e shohin paketën si cenim të fjalës së lirë dhe kontroll të qeverisë ndaj mediave.

Presidenti Ilir Meta ktheu në Kuvend ligjet për mediat elektronike, duke argumentuar se ishin në shkelje me Kushtetutën.

Por ditën e sotme, Komisioni i Veprimtarisë Prodhuese rrëzoi dekretin e Presidentit, duke i hapur rrugë votimit sërish në Kuvend. Nga ana e tij, edhe numri dy i Partisë Socialiste, kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla, paralajmëroi rrëzim të dekreteve të Presidentit Meta.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet