Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

ALARM I KUQ, ndotja e ajrit ne Tirane arrin ne nivele qe demtojne shendetin

Cilesia e ajrit ne Tirane duket se eshte perkeqesuar ndjeshem. Matjet tregojne se norma e ndotjes ne kryeqytet ka kaluar ne norma te demshme per shendetin.

Gazetari Isa Myzyraj ka publikuar ne faqen e tij nje fotografi te majteve mbremjen e sotme me ane te aplikacionit per cilesine e ajrit duke shprehur edhe shqetesimin per nivelin e ndotjes:
ALARM, Cilesia e ajrit vijon te rendohet!

Indeksi i Cilësisë së ajrit sot në Tiranë është “Jo i shëndetshëm”
Indeksi I Cilësisë së ajrit ka kapur vlerat skandaloze 187, dhr 2020x ku sipas këtij ideksi në këto kushte ajri është “Shume i rrezikshem”
Në vlerat normale duhet të ishte 0-50.
51-100 është i moderuar.
101-150 është jo i shëndetshëm për grupet e ndjeshme.
151-200 jo i shëndetshëm per te gjithe.
2001-300 ALRMANT, Shume i rrezikshem.-shkruan gazetari.

Nderkaq, persona te tjere kane postuar matjet te aplikacionit qe tregojne se ne shume kryeqytete te botes, ndotja eshte me e ulet sesa ne Tirane por prape konsiderohet shqetesuese.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet