Lajmi Fundit
Lajme Shqip, te fundit, Gazeta Online, balkan, Informacione

Shqiptari vdes nga uria ne brenda kampit ne Siri

Kushtet e mjerueshme në burgjet ku mbahen personat e dyshuar si pjesëtar të ISIS, i kanë marrë jetën një të riu nga Gjilani.

Lajmi është bërë i ditur nga instituti i Kosovës për Studime Ndërkombëtare, të cilët bënë me dije se Shemsi Gjemshiti nuk ka mundur t’i mbijetojë mungesës së ushqimeve në këto kampe.

Drejtori i këtij instituti, Bedri Elezi, ka ngritur vazhdimisht shqetësimin për gjendjen e këtyre burgjeve në zonat e kontrolluara nga luftëtarët kurd.

Ai i ka bërë thirrje qeverisë së Kosovës të marrë sa më shpejt masat për kthimin e tyre në atdhe, riatdhesimin apo edhe integrimin në vend.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.