Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Lufte bandash, Presidenti: Do ndjekim pa meshire per 24 ore te gjithe kriminelet

Presidenti i ri i Guatemalës, Alejandro Giammattei deklaroi një gjendje vigjilence në dy komuna pranë qytetit të Guatemalës ku ka ndodhur përplasje bandash, duke i mëshuar premtimit të tij për t’iu përgjigjur ashpër krimit.

Tre ditë pas marrjes së detyrës, Giammattei dha urdhrin për caktimin e disa kufizimeve civile për komunat e Mixco dhe San Juan Sacatepequez në perëndim dhe veriperëndim të kryeqytetit.

“Nga sot e tutje, ne do të ndjekim pa mëshirë, 24 orë në ditë, të gjithë kriminelët që na kanë patur nën këmbët e tyre,” tha ai.

Giammattei u zotua të paraqesë një ligj që përcaktonte bandat e rrugës si grupe terroriste.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.