Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

“Airbus” teston ngritjen e aeroplanit te pasagjereve pa pilot

Kompania “Airbus”, ka realizuar një fluturim avioni komercial pa pilot.

Në testet e kryera në aeroportin Toulouse-Blagnac më 18 dhjetor, një A350-1000 me dy pilotë kreu tetë ngritje në aeroplan, ka bërë të ditur scan-tv.

Në një fotografi të bërë publike shihet piloti në kabinë, porse jo duke e mbajtur timonin gjatë ngritjes së aeroplanit.

“Ne i transferuam levat e mbytjes në mjedisin e ngritjes dhe monitoruam avionin. Filloi të lëvizë dhe përshpejtojë automatikisht ruajtjen e linjës qendrore të pistës, me shpejtësinë e saktë të rrotullimit siç është futur në sistem.

Hunda e avionit filloi të ngrihet automatikisht për të marrë vlerën e pritshme të ngritjes dhe disa sekonda më vonë ne ishim në ajër“, ka thënë kapiteni Yann Beaufils.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet