Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme, Gazeta, Shqip, Online, live 24

Kriza politike/ Basha: 9 kushtet e Bundestagut, rruga e vetme

Pas takimit me komisionerin për zgjerim dhe fqinjësi të mire në BE, Oliver Varhelyi, kryetari I Partisë Demokratike u shpreh para mediave se, 9 kushtet e Bundestagut janë rruga e vetme për ti dhënë fund krizës politike dhe institucionale në vend.

“Zgjidhja e krizës përmes zgjedhjeve sipas një reforme sipas kushteve të Bundestagut dhe çelja e negociatave janë prioritetet kryesore. E mirëprita ndihmën e BE për marrëveshjen e reformës zgjedhore.

Pa kthyer legjitimitetin në institucionet kryesore të vendit nuk do të ketë as zhvillim, as punësim, as ekonomi e as emigracion masiv.

Ne jemi të vendosur ti japim fund krizës politike dhe për të lejuar zgjedhjet e lira e të ndershme. Nuk ka rrugë tjetër përveç zbatimit të 9 kushteve të Bundestagut”, u shpreh Basha.

“Qëndrimi ynë i pandryshueshëm: me Edi Ramën kryeministër nuk mund të ketë zgjedhje të lira e të ndershme”, shtoi lideri i opozitës.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Kliko per me shume info

Leave A Reply

Your email address will not be published.