Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Tenisti serb, Djokoviç: “Nuk të japim Kosovë, ke qenë gjithnjë e jona”

Në Australi po zhvillohet turneu ATP Cup, e cila u fitua nga serbët. Pas fitores ata shikohen duke kënduar këngë nacionaliste, me në krye të grupit të tyre tenistin e njohur botëror Novak Djokoviç.

I cili në momentin që po xhironte videon transmeton në ekranin e vogël të smartphon-it të tij edhe tre gishtat e cila është simbol të legjitimit të masakrave serbëve, ndërsa publikuan edhe video me këngë nacionaliste për Kosovën në gjuhën serbe.

Ajo që bien në sy ishin vargjet e këngës “Nuk të japim Kosovë, ke qenë gjithnjë e jona”. Por skandali nuk përfshinë vetëm Kosovë por edhe një vend tjetër ballkanik, Bosnjën.

Kjo e fundit në të kaluarën është shquar për luftërat e ashpra ndaj serbëve, duke hezituar që t’i nënshtrohen pushtimit të tyre. Edhe ndaj Bosnjës u përdor e njëjta metodë si edhe për Kosovën duke vendosur një këngë të përdorur nga nazistët në Luftën e Parë Botërore.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet