Termet 5.4 Rihter ne Krete te Greqise, lekundje edhe ne Turqi

Bota

Nje termet 5.4 rihter eshte regjistruar mbremjen e sotme ne Krete. Sipas qendres rajonale te monitorimit, EMSC, tërmeti ka qenë me magnitudë 5.4 sipas shkallës Rihter, ndërsa epiqendra e tij ka qenë në Kretë.

Epiqendra e goditjes ka qenë në 31 km thellësi, ndërsa tërmeti është regjistruar rreth orës 22:58. Ende nuk ka raportime për dëme materiale apo në njerëz.

Rreth një orë më parë edhe Turqia Perëndimore u trondit nga tre lëkundje tërmeti me magnitudë 4.8, 4.5 dhe 4.4 sipas shkallës Rihter.

ME TE LEXUARAT