Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Arrestohet “artisti i uritur”, gëlltiti veprën 120 mijë dollarëshe

Një banane e mbajtur me ngjitëse tërhoqi vëmendjen e mediave pasi ishte një vepër arti që u shit për 120 mijë dollarë.

Vepra minimaliste ishte shfaqur në një ekspozitë në Majemi, të quajtur “Art Basel”, dhe ishte realizuar nga Maurizio Cattelano.

Vepra ishte një simbol i tregtisë botërore, e cila fshihte kuptime të dyfishta si dhe nuanca humori. Ideja e tërhoqi shumë një koleksionist francez, i cili ofroi 120 mijë dollarët për ta blerë.

Por artisti “i uritur” shkoi dhe e hëngri bananen, dhe tha se ishte pjesë e performancës së tij, si art pamor. Artisti i njohur me emrin Dutana doli para gazetarëve të çuditur, të cilët e fotografuan duke mbllaçitur 120 mijë dollarët.

Dutana u arrestua nga policia, por u lirua pasi organizatorët e zëvendësuan bananen e veprës së artit me jë tjetër. Pasi u lirua, artisti tha: “Më pëlqeu arti i Katelanos. Ishte shumë i shijshëm”./top channel

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet