Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Kuvendi zgjedh sot kryeprokurorin, grupi i PS vendos vote unanime per Olsian Celen

Parlamenti pritet të votojë diten e sotme për të zgjedhur kryeprokurorin e ri dhe i pari në listë është Olsian Çela.

Grupi parlamentar i PS-së është mbledhur para seancës dhe kanë vendosur që në mënyrë unanime të votohet për Çelën.

Për të zgjedhur kryeprokurorin e ri duhen 84-vota. Këshilli i Lartë i Prokurorisë, ka përzgjedhura tre kandidatura për këtë pozicion, duke renditur të parin me diferencë pikësh, prokurorin Olsian Çela (459 pikë), ndërsa pas tij renditet kryeprokurorja e përkohshme aktuale, Arta Marku (406 pikë) si dhe Fatjona Memçaj (362 pikë).

KLP-ja ka depozituar pranë Kuvendit tri kandidaturat më 21 nëntor, ndërsa deputetët kanë afat deri më 21 dhjetor për miratimin e njërit prej tyre si prokuror i Përgjithshëm i vendit.

Leave A Reply

Your email address will not be published.