Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Kercenimet ndaj medias, Basha: Prokuroria te hetoje Edi Ramen

Kryetari i PD Lulëzim Basha i ka bërë thirrje prokurorisë që të nisë hetimin për dhunimin e fjalës së lirë nga qeveria, për shkak se disa portale dhe faqe Facebook-u janë mbyllur kohët e fundit.

Basha e ka quajtur këtë gjë si kriminale.

“Të shfrytëzosh këtë fatkeqësi për të mbyllur portale, faqe fb e rrjete të tjera sociale dhe të kërcënosh gazetarët nga mëngjesi në darkë vetëm pse janë kritikë me qeverinë dhe sjellin zërin e qytetarëve të lënë në harresë dhe pa asnjë ndihmë, është kriminale.

Kjo është mënyra për të mbytur zërin e qytetarëve dhe të vërtetës që vjen përmes medias dhe portaleve të ndryshme.

Prokuroria duhet të nisë menjëherë hetimet për dhunimin e fjalës së lirë nga qeveria. Me Kushtetutë dhe ligj kjo përbën një krim të rëndë që duhet ndëshkuar.”

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet