Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Avenir Kika: Do kerkoj qe ndertesat t’iu rezistojne edhe termeteve 8 balle

Kryetari i Shoqatës së Ndërtuesve të Tiranës Avenir Kika i ftuar në emisionin “Real Story” tha se në ndërtimtari duhen kode të reja.

Kika u shpreh se do iu kërkojë ndërtuesve që të marrin masa dhe të bëjnë ndërtime të atilla, që t’ju rezistojnë edhe tërmeteve 8 ballë.

Agron Hysenlliu: Ka një ligj që është ligji 8402, që përcakton gjithçka. Ky ligj përcakton radhën shumë të mirë, bëhet projekti, thirret konstruktori etj. Ligji e përcakton saktë si bëhet gjithë puna, ka një supervizor, ka edhe kontrolle. Kontrollet e objektit janë kontrolle që bëhen nga bashkitë, bëhen kontrolle të karabinasë, e gjithë objektit, nuk ka kontroll përpos supervizorit nga ana e mënyrës së ndërtimit. IKMT kontrollon ndërtimet.

Avenir Kika: Unë në projektet e reja që do të bëhen do ua kërkoj që ndërtesat të bëhen të atilla që të rezistojnë edhe në tërmete 8-ballësh. Që sot duhen kode të reja.

Agron Hysenlliu: Ndërtesat sot janë mirë, por me situatën duhen ndryshuar edhe ligjet. Ne jemi inxhinierë, duhet të shikojmë punën tonë. Duhet të shohim ku e patëm defektin, difekti ishte në zbatim. Ishte makutëria e njerëzve. Duhej bërë gjithçka sipas kontrolleve teknike.

Ervin Paci: Edhe unë mendoj se duhet që të bëhet një hartë e re dhe një ligj i fortë. 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet