Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Tjeter ngerç ne Kushtetuese? Besnik Muçi: Vijoj detyren edhe pas shkarkimit nga KPA


Pavarësisht se Kolegji i Posaçëm i Apelimit tha se z.Muci duhet të largohet nga gjykata kushteutese, ky i fundit deklaroi për mediat se nuk do të largohet nga zyra dhe se do të vijojë detyrën si anëtar i kësaj gjykate.

“Neni 130 i Kushtetutës thotë që në momentin që kam bërë betimin e kam humbur statusin e prokurorit, në këtë moment KPA nuk ka pas kompetencë të vijojë cështjen time.

Në momentin që ka përfunduar statusi im si prokuror, unë nuk jam më subjekt. KPA.

Mbarimin e mandatit tim e thotë Kushtetuta, e konstaton gjykata kushtetuese me ndryshimet e fundit. Nga momenti i dekretimit, njofoi KLP, i cili e ka njoftuar për dekretin dhe betimin, Ibrahimi me një veprim kriminal nuk ka njoftuar asnjë anëtar tjetjër ka pas detyrimin ligjor të konstatojë mbarimin e mandatit si prokuror.” tha Muci për mediat, menjëherë pasi KPA vendosi shkarkimin e tij, duke mos kaluar shkallët vlerësuese të vettingut.” tha Besnik Muci, menjëherë pasi KPA vendosi shkarkimin e tij, duke mos kaluar tre shkallët e vettingut.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!
1 Comment
  1. Z says

    Po keta jane trima sepse kane bere sic kane dashur ose sic ka urdheruar Saliu me Liken! Keta nuk e kuptojne se erdhi fundi i abuzimit dhe ligji do te veproje! Keta nuk e kuptojne se te vine dhe te nxjerrin per bythe nga zyra!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet