Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Ky eshte materiali me i lehte ne bote, me i lehte se vete ajri

Ekzistojnë shumë objekte të ngurta në Tokë , dhe me siguri do pyesnit veten se cili është më i lehti? Siç mund ta imagjinoni, përcaktimi i substancës më të lehtë në botë është një pyetje komplekse, e cila përfshin shumë më tepër punë sesa mund të imagjinohet.

Kuptohet me lehtësi se me materialin më të lehtë në botë ju sdo mundeshit kurrsesi të ndërtonit mobilie apo objekte të tjera që kërkojnë peshë. Përcaktimi është kompleks dhe vetë termi “më i lehtë” teknikisht do të thotë “më pak i dendur”.

Pas vitesh kërkimi e studimi u zbulua se materiali më i lehtë në botë është “aerographite”, “Arografite” dhe peshon 0.2. miligramë për centimetër kub.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet