Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Sherr ne qender te Tiranes, civilët ndalojnë qytetarin me forcë pa i treguar identitetin

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar nja video përkrah të cilës shkruan se ndaj qytetarit në regjistrimin e mëposhtëm disa persona të veshur civil bëjnë një akt anti-kushtetues në mes të Tiranës.

Përplasja ka ndodhur në Sheshin “Skënderbej” në kryeqytet ndërsa disa persona civil kërkojnë ta marrin me forcë dhepa i treguar asnjë dokument identifikimi apo arsye ligjore në Komisariat.

Civilët i thonë qytetarit se do të shoqërohet në Komisariat për të dhënë sqarime pasi nuk kishte ndaluar kur ia kishte kërkuar, ndërsa qytetari i thotë t’i tregojë se ku e ka shkelur ligjin. Ai i quan civilët për të cilët mendohet se janë përfaqësues të shtetit shkelës dhe tradhëtar të Kushtetutës ndërsa iu kërkon ti thonë se ku e ka shkelur ligjin. Një qytetar tjetër ndërhyn dhe iu thotë efektivëve se nuk po bëjnë gjënë e duhur pasi personi në fjalë nuk ka kryer ndonjë krim.

Qytetari dëshmitar: Ku e ke dokumentin që je polic, nga ta dinte ai që ju jeni policië kur nuk keni uniforma dhe dokumenta. Ku e mer vesh që je polici ti, ku e ke dokumentin që je polic? Nuk mund ti hiqet liria dikujt për kundravajtje penale.

Efektivi civil: Je në kundravajtje administrative dhe penale dhe ti do të vish me mua në Komisariat.

(Ngjarja ka tërhequr vëmendjen e qytetarëve të shumtë të cilët janë mbledhur përreth).

I ndaluari: Ti je hajdut, ku e ke dokumentin që je polic, mos më prek mua me dorë. Më ke marrë me forcë o dhunues i Kushtetutës. Nga ta dija unë që është polic, nga ta kuptoja, nuk mund të ndaloja në mes të rrugës se më thotë një i panjohur.

Efektivi civil: Ke shkelur ligjin.

Qytetari dëshmitar: Tregoja çfarë ligji ka shkel?

Efektivi civil: E di unë.

Qytetari dëshmitar: Si e ditke ti ore? Kush je ti që i heq të drejtën e fjalës njeriut, çfarë je ti?

Efektivi civil: Më jep kartën e indentitetit.

Qytetari i ndaluar: Po, por më trego ti më parë kush je që të jap kartën time.

Efektivi civil i thotë Policit të Bashkisë që të tregojë kartën e identitetit por nuk tregon të veten, një qytetar i thotë ta tregojë dhe efektivi civil thotë ‘ç’të duhet ty, po merremi me këtë pastaj mund të merremi me ty’.

Narkobandite civil ne nje akt antikushtetues rrembejne qytetarin ne mes te sheshit. Krim i shemtuar! Ndiqni videon e meposhtme! sb

Gepostet von Sali Berisha am Montag, 18. November 2019

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet