Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Lëngu i shegës një “eliksir i artë”, ja përfitimet e tij shëndetësore

Në mitologjinë greke shega njihet si simbol i pjellorisë dhe i fatit të mirë. Por përveç simbolit ky frut, kryesisht lëngu i tij, sjell përfitime të shumta shëndetësore.

Lë të shohim më poshtë disa nga përfitimet kryesore të lëngut të shëges për shëndetin.

Ka dy deri tre herë më shumë antiksidantë sesa vera e kuqe dhe çaji jeshil.

Kjo është arsyeja përse lufton radikalet e lira dhe zvogëlon stresin, i cili është përgjegjës për shumë sëmundje. Antioksidantët gjithashtu mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit kronik në trupin tuaj.

Shega ka veti antikancerogjene.

Sipas studimeve të shumta, ekstrakti i shegës mund të pengojë në rritjen e qelizave të kancerit të gjirit. Gjithashtu sipas Qendrës Mjeksore të Universitetit të Maryland, është vertetuar se shega ngadalëson riprodhimin e qelizave të kancerit dhe mund të përshpejtojë vdekjen e tyre.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.