Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Mazhoranca sfidon Meten, anetarja e kushtetueses Arta Vorpsi betohet tek noteri

Formimi i Gjykatës Kushtetuese ka futur sërish në përplasje institucionet e shtetit. Arta Vorpsi mesohet se ka bërë betimin si anëtare në Gjykatën Kushtetuese, jo tek Presidenti i Republikës, por tek noterja.

Betimi i gjyqtares Arta Vorpsi është kryer pranë noteres Miranda Xhemalçe pasi kreu i shtetit la të kuptohet se nuk do ta betonte Vorpsin si anëtare të Kushtetuese me pretendimin se janë shkelur procedurat dhe Kushtetuta nga KED-ja.

Ceshtja eshte kthyer ne nje debat mes mazhorances dhe presidentit pasi kreu i shtetit emeroi dje Marsida Xhaferllarin ne gjykaten Kushtetuese, ne vendin ku parlamenti pretendon se automatikisht eshte zene nga Arta Vorpsi.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet