Flet vellai i 58-vjeçarit ne Korçe: I benin vetem serume, doktorri nuk na dha diagnoze

Aktualitet

KORÇË

Ende e pazbardhur vdekja e 58-vjeçarit Telha Kelo nga fshati Pojan i Korçës. Babai i dy fëmijëve ka ndërruar jetë në spitalin e Korçës ku ndodhej prej dy ditësh. Vëllai i viktimës tha për gazetaren Lorena Kodra se e kishin sjellë me dhimbje koke dhe prej dy ditësh bënte serume. Ai pretendon se i kanë kërkuar mjekëve ta transportojnë në Tiranë por ata nuk kanë pranuar dhe nuk kanë dhënë asnjë diagnozë.

“I dhimbte koka. E solli burazeri me makinën e tij pardje, sot në mëngjes mbaroi.

Fjalët e mjekut janë, nga dhimbja e kokës vdes njeri. Nuk ka vuajtur nga ndonjë sëmundje më parë. Nuk e dimë me çfarë e kanë mjekuar, serume i bënin. Do bëhet më mirë na thanë mjekët.

I kemi kërkuar që ta çonim në Tiranë, na thanë që nuk e kemi nxjerrë ende diagnozën që ta dërgojmë në Tiranë. Sot kur erdhëm në orën 8:00 e morëm vesh.

Nuk e di çfarë diagnoze do i vërë doktori që të shpëtojnë. E tërë nga doktori ka ardhur se po të kishte nxjerrë doktori diagnozën do ishin marrë masat”, deklaroi vëllai i viktimës.

Ndërkohë të kontaktuar nga gazetarja Kodra, burime nga spitali thanë se çështja ka

kaluar në OPGJ në prokurori dhe nuk prononcohen. “Familjarët mund të pretendojnë çfarë të duan, rasti i tij ka ardhur në urgjencë dhe më pas në kirurgji, është parë nga 10 mjekë si rast”, thanë burime nga spitali.

ME TE LEXUARAT