Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Qyteti tronditet nga termeti, shenohen te plagosur e deme materiale

Ditën e sotme, një tërmet i fortë ka goditur Francën jugore, duke lënë të plagosur 4 persona.

Si pasojë e lëkundjeve të forta nga tërmeti 5.4 ballë, janë regjistruar 4 persona të plagosur edhe dëme materiale të konsiderueshme.

Sipas mediave franceze, tërmeti ra në rajonet e Drome dhe Ardeche, ndërsa qytetet ku u ndie më fuqishëm, ishin Montepeje dhe Lion.

Duke qënë se Franca nuk bën pjesë në zonën më të rrezikshme të lëvizjes së pllakave tektonike, tërmeti i sotëm i ka tronditur të gjithë qytetarët franceze.

Leave A Reply

Your email address will not be published.