Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

“Je mirë tani?”, gazetari italian i flet shqip Alvinit, publikohet rrugetimi per ne shtepi

Emisioni
Le Lene i cili publikoi historinë e vogëlushit e trishtë të vogëlushit shqiptar Alvin Berisha, ka bërë publike mbrëmjen e sotme gjithë rrugëtimin e Alvinit që nga dalja nga kampi i ISIS deri në takimin me familjarët.

“Alvin u mor nga Italia në vitin 2014 nga nëna e tij që iu bashkua ISIS. Pas pesë vjetësh ai më në fund ishte në gjendje të shkonte në shtëpi në Itali dhe të përqafonte babanë e tij

Alvin është kthyer përfundimisht në shtëpi: pas pesë vjetësh në ferrin e Isis ai arriti të kthehej në Itali, i përqafuar nga babai i tij Afrim Berisha dhe gjyshi i tij, i cili kishte mbërritur enkas nga Shqipëria. Në Le Iene e kemi ndjekur çështjen që në fillim me Luigi Pelazza.

Alvin ishte larguar nga Italia nga nëna e tij në vitin 2014, kur ai ishte vetëm 6 vjeç. Nëna e tij, e cila ishte radikalizuar, e kishte çuar në Siri për t’u bashkuar me Shtetin Islamik. Gruaja vdiq më pas gjatë një bombe së bashku me fëmijët e saj të tjerë nga një militant i ISIS, dhe ai mbeti vetëm në atë vend të frikës dhe terrorit. Ne, së bashku me Luigi Pelazza, e gjetëm në kampin sirian të Al Hol, të burgosur të ISIS.

Pas pesë vitesh në Siri midis militantëve të Shtetit Islamik të vetëquajtur, Alvin u shpëtua nga kampi i burgut Al Hol dhe u kthye në shtëpi. Me Luigi Pelazza kemi ndjekur historinë e fëmijës që në fillim: ne e gjetëm atë dhe tani ai është rikthyer të përqafojë babanë dhe motrat e tij.”- thuhet në përshkrimin e historisë.

Për të parë videon kliko: https://www.iene.mediaset.it/video/alvin-casa-isis-italia_585141.shtml

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.