Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Dëshmia e Alvin pas kthimit në Itali: Nuk më linin të shkoja në shkollë, donin të më bënin ushtar

I mituri shqiptar Alvin Berisha ka folur për herë të parë pas lirimit nga kampi i ferrit në Siri.

Alvini shprehet se atje ai mësoi të fliste arabisht dhe e mësonin si të luftonte.

“Qëllonin shpesh me armë, donin që të bëhesha ushtar. Në Siri na mësonim si të luftonim dhe më detyronin të flija vetëm arabisht.  Në shkollë nuk më linin të shkoja. Mami vishej si ninxha”, tha Alvini.

Vogëlushi shqiptar mbërriti në aeroportin e Romës, sot rreth orës 7:00 nga Beiruti i Libanit dhe ku u bashku me babain e tij Afrimin.

Ai shpëtua falë ndërhyrjes së “Kryqit të Kuq Ndërkombëtar” dhe “Gjysmehënës Siriane”.

Leave A Reply

Your email address will not be published.