Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Si u shpetua Alvini/ Detajet e operacionit te paprecedente

Gëzim për Alvinin, gëzim edhe për të gjithë shqiptarët. Më në fund vogëlushi 11-vjeçar është i lirë. Sipas gazetës italiane, Repubblica, djaloshi u lirua nga kampi Al Hol falë një korridori humanitar të krijuar nga Kryqi i Kuq dhe homologët e tyre arabë.

Gazeta shton se në operacion kanë qenë të pranishme edhe forcat speciale italiane, ndërkohë që kanë ndihmuar edhe autoritetet shqiptare.

Sipas gazetës, ky është një operacion i paprecedentë për shkak se asnjë fëmijë nuk është liruar nga një kamp sirian që prej nisjes së luftës. Alvini pritet të fluturojë nga Bejruti i Libanit drejt Romës.

Vogëlushi u rrëmbye nga mamaja e tij para pesë vitesh. Valbona ishte pjesë e Shtetit Islamik, por e la djalin jetim kur ajo vdiq në një kamp refugjatësh pas një bombardimi.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet