Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Pak minuta shi permbytin Durresin, femijet shkojne “me varka” ne shkolle

Këta fëmijë në Durrës mëngjesin e sotem e kane nisur në mënyrën më të keqe diten e sotme teksa perballen me rruge te mbushura me uje duke shkuar ne shkolle.

Pamjet i perkasin rrugës pranë zjarrfikëses në qytet, e cila është përmbytur.

Me këmbët në ujë, fëmijët shihen kur kalojnë rrugën e përmbytur, ndërkohë që do të qëndrojnë në shkollë deri në orët e mesditës.

Rikonstruksioni i rrugës, përfshirë kanalizimet, përfundoi këtë vit, kjo nuk i ka dhënë zgjidhje përmbytjeve. Zona ka qenë gjithnjë problematike, duke u përmbytur sa herë që ka shira, por edhe investimi i fundit, që mesa duket nuk është realizuar siç duhet, nuk e ka ndryshuar për mirë situatën.

E vështirë u paraqit situata edhe në zonën pranë stadiumit ”Niko Dovana”, ku ndodhet dhe një kompleks shkollash të mesme, si dhe në kryqëzime të ndryshme në qytet e periferitë e tij.

Zyrën Vendore e Arsimit në Durrës tha se të gjitha shkollat janë funksionale dhe po zhvillohet normalisht procesi mësimor. Probleme ka pasur vetëm në ambientet e jashtme dhe nëpër rrugë. Me pushimin e reshjeve, ujërat po tërhiqen dhe situata po i kthehet dalëngadalë normalitetit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet