Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Parlamenti jep “OK”, Britania drejt zgjedhjeve te parakohshme

Mbretëria e Bashkuar është vendosur për një zgjedhje të përgjithshme të 12 dhjetorit pasi deputetët votuan për ta mbështetur atë pas muajve të bllokimit të Brexit. Me një diferencë prej 438 votash deri në 20, Commons miratoi legjislacionin duke hapur rrugën për zgjedhjet e dhjetorit të parë që nga viti 1923. Projektligji duhet të miratohet nga Lordët por mund të bëhet ligj deri në fund të javës.

Nëse kjo ndodh, do të ketë një fushatë pesë-javore deri në ditën e votimit. Kryeministri ka thënë se publikut duhet t’i jepet “një zgjedhje” mbi të ardhmen e Brexit dhe vendit.

Johnson shpreson se zgjedhjet do t’i japin atij një mandat të ri për marrëveshjen e tij në Brexit dhe do të thyejnë bllokimin aktual parlamentar, gjë që ka çuar në daljen e Mbretërisë së Bashkuar të vonohet më tej në 31 janar. Ai pritet t’i drejtohet së shpejti deputetëve konservatorë.

Para takimit, Nr 10 konfirmoi që gjysma e 21 deputetëve të Tory të hedhur nga partia për rebelim mbi Brexit kanë rivendosur kamxhikun. duke i lejuar ata të qëndrojnë si kandidatë konservatorë. Udhëheqësi i Punës, Jeremy Corbyn tha: “Këto zgjedhje janë një shans i gjeneratës një herë në gjeneratë për të transformuar vendin tonë dhe për të marrë interesat e mbajtura duke i mbajtur njerëzit mbrapa.” Ai tha se partia e tij “tani do të nisë fushatën më ambicioze dhe radikale për ndryshime reale që vendi ynë ka parë ndonjëherë”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet