Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Rama: Grate dhe vajzat e administrates me pak te korruptuara se burrat

Tetori në të gjithë botën është muaji i ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit. Ne kete kuader Kryeministri Edi Rama zhvilloi një takim me gratë që janë këshilltare në Këshillat Bashkiak.

Rama është shprehur se gratë janë më pak të korruptueshme se burrat:

“Kemi 50% të këshillave bashkiak që janë gra dhe vajza, 60% e administratës publike janë gra dhe vajza dhe kjo do të thotë që minimalisht kemi 60% e administratës janë më pak të korruptueshëm pasi gratë dhe vajzat korruptohen më pak se burrat”.

Me pas kryeministri tha: “Nisma e anetareve te kryesise se PS per bashkedrejtim te organizatave socialiste hap i konsiderueshem para, nje hap ambicioz dhe i guximshem. Duhet materializuar si perpjekje e perbashket, e deputeteve, keshilltareve, ministreve, zv.ministreve.

Te mos lejoni qe materializimi i kesaj nisme te jete fiktiv, te mos lejojme qe grate dhe vajzat te perdoren si dekor. E diskutuam dje ne kryesi, me te drejte nje pjese shprehen shqetesimin se mos edhe kjo nuk na con me tutje sesa nje respektim formal i nje rregulli. Ne ne PS e kemi ende nje sfide te hapur, ate ndaj formalizimit dhe fiktivitetit.”

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet