Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Korçe/ Zbulohet qelia e torturave qe perdorej gjate kohes se komunizmit

Një qeli torturash që përdorej gjatë periudhës së komunizmit është zbuluar në një bodrum në qendër të Korçës.

Zbulimi është bërë gjatë restaurimit të ndërtesës së ish-komitetit të Partisë, ku mësohet se bodrumet përdoreshin si qeli torturash për kundërshtarët e sistemit.

Ende edhe sot në muret e ngushta kanë mbetur të paprekura mbishkrime, data, emra si edhe thënie të të dënuarve politike.

Kjo ndërtesë pas ardhjes së komunistëve në pushtet i kthye në zyra hetuesie si edhe qeli burgu, ku mbaheshin njerëz të elitës në Korçë.

Në Korçë gjatë komunizmit janë dënuar politikisht 900 persona nga të cilët 120 prej tyre janë dënuar.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.