Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Ja cilet jane shkaktaret e alergjise se lekures te femijet

Aromat dhe mjetet ruajtëse që zakonisht gjenden në pelenat për fëmijë, kozmetikë, produkte për lëkurën dhe lodrat janë ndër shkaqet më të zakonshme të ekzemës te fëmijët, shkruan Indeksonline.

Autorët e një studimi të ri, të botuar në  Gazetën Australiane të Dermatologjisë, thanë se fëmijët që vuajnë nga alergjitë e lëkurës duhet të testohen në mënyrë që të identifikohet shkaku i alergjisë.

loading...

Rekomandojme

Studiuesit analizuan të dhënat e testit që datojnë nga 1993 deri 2017, që përfshinë 511 fëmijë që kishin alergji të lëkurës.

Arsyjet e alergjisë ishin përzierje e aromave që gjenden zakonisht në parfume, kozmetike, produkte lavanderi dhe pasta dhëmbësh.

Autori kryesor i studimit Claire Felmingham tha se prindërit duhet të marrin në konsideratë testimin e fëmijëve të tyre nëse ata kanë ekzema të vazhdueshme që nuk i përgjigjet trajtimit, si edhe të mbajnë një sy në etiketat e produkteve për përbërësit që zakonisht shkaktojnë alergji.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet