Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Konsumimi i veres i ben mire trupit tone, ja cilat jane 5 arsyet qe duhet ti dini

Konsumi në sasinë e duhur te verës sjell shumë benefite të mrekullushme per shëndetin tonë. Kjo është konfirmuar nga ekspertë ndërkombëtarë mjekësorë dhe shkencorë të pranishëm në kongresin e fundit të Verës dhe Shëndetit.

Ja cilat janë benefitet e të pirit të verës:

1. Parandalon sëmundjet kardiovaskulare

2. Lufton obezitetin

3. Ndikon në përmirësimin e gjëndjes emocionale

4. Parandalon shfaqjen e aterosklerozës

5. Rregullon presionin e gjakut

Edhe pse është vërtetuar shkencërisht se konsumimi i tepruar i alkoolit shkakton hipertension, pirja e një gote verë në ditë (150 ml) ka efektin e kundërt për njerëzit që vuajnë nga ky problem, pasi ndihmon në uljen e presionit të gjakut pas një vakti.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet