Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Franca vendos veton, nuk hapen negociatat. Kundër edhe Holanda e Danimarka

Refuzimi i Francës bllokon hapjen e negociatave për anëtarësim në BE për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut duke vënë në dyshim të gjithë procesin e zgjerimit europian. Mediat italiane shkruajnë se Shqipërisë nuk do i hapen negociatat as këtë vit.

“TgCom” shkruan se Franca ka vendosur “veton” duke bllokuar kështu hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore, duke vënë në dyshim të gjithë procesin e zgjerimit evropian. Samiti i BE-së nuk do të jetë në gjendje të hapë dritën jeshile për të dy vendet e Ballkanit, me gjithë një shumicë të madhe të partnerëve evropianë që janë në favor të rekomandimit të formuluar nga Komisioni.

AAnsa shkruan se përveç Francës, kundër janë edhe Vendet e Ulëta dhe Danimarka, por ama kundër vetëm për Shqipërinë.

Kerkesat e përsëritura nga Komisioni dhe Parlamenti i BE-së dhe mesazhet nga Tirana dhe Shkupi nuk duket se kanë pasur ndonjë efekt tek presidenti francez, i cili mban një pozicion dhe vazhdon të kërkojë të reformojë të gjithë makinerinë vendimmarrëse të BE-së së pari për t’i dhënë zgjerimit besueshmëri më të madhe .

Vetëm atëherë dyert e Evropës mund të hapen për vendet e reja. Një pozicion që fsheh nevojën e Macron për të mbajtur nën kontroll forcat e brendshme populiste. Karta e fundit në tryezë për ta bërë presidentin francez të ndryshojë mendim është Finlanda, e cila mban presidencën e BE-së, me të ashtuquajturën ‘shkëputje’, ndarjen e fateve të Shqipërisë dhe Maqedonisë Veriore. Sakrifikimi i Tiranës dhe shpëtimi i Shkupit në përpjekjen përfundimtare për të mos destabilizuar rajonin.

Nëse drejtuesit e BE nuk japin dritën e gjelbër për negociatat “qeveria jonë do të vdesë”, paralajmëroi kryeministri maqedonas Zoran Zaev. Por mundësia e ndarjes së fatit të dy vendeve nuk duket se gjen miratim në Paris, apo edhe nga disa shtete si Italia, që do të dëshironin një rrugë të qartë për të dy vendet, shkruan më tej Ansa.

Bllokimi nuk do të kuptohej nga qytetarët shqiptarë dhe maqedonas, paralajmëroi presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli. “Në rast të një shtyrjeje tjetër – do të ishte e treta në dy vjet – i takon Komisionit të ri të BE-së për të mbajtur gjallë shpresat e Ballkanit, me presidenten e zgjedhur Ursula von der Leyen e cila shprehet “e bindur” se Shqipëria dhe Maqedonia Veriore “kanë bërë përpjekje të mëdha për t’iu qasur standardeve evropiane dhe meritojnë një sinjal pozitiv”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet