Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Gabimi i Vodafone, klienteve u hiqet sinjali, u shkojne faturat 10 mije paund

Vodafone ka kerkuar falje pasi nje gabim i ka kushtuar klienteve qe perdorin rrjetin roaming pertej kufijve, fatura deri ne 10 mije paund.

Klientet kane shkruar ne Twitter, duke thene se ata nuk kishin pasur mundesi te perdornin telefonat e tyre dhe nuk mund te lidheshin me operatorin.

Perdoruesit kane marre shume mesazhe nga Vodafone se interneti i tyre ka mbaruar, pavaresisht faktit se shume prej tyre kane pasur ende internet te mbetur ne limitin mujor. Vodafone ka thene se problemi eshte shkaktuar nga nje gabim teknik.

Qe nga viti 2017, sipas rregullave te Bashkimit Europian, klientet angleze kane mundesi te perdorin minutat e tyre, mesazhet dhe internetin e perfshire ne telefonat e tyre celulare kur udhetojne ne BE pa tarifa shtese.

Andy Pearch i tha BBC-së se të Dielën, pas vetëm 24 orësh me pushime në Maltë, ai pësoi një tronditje kur mori një mesazh me tekst nga Vodafone ku kompania e informonte atë se kishte shpenzuar 4,902,75 paund.

Për ta parandaluar atë të pësonte një faturë edhe më të madhe, Vodafone e njoftoi se po e pengonte atë të bënte thirrje, të dërgonte mesazhe me tekst ose të përdorë të dhëna në telefonin e tij.
Por kur Z. Pearch u fut në llogarinë e tij Vodafone duke përdorur rrjetin Wi Fi të hotelit, ai zbuloi se kishte 14.2 GB të dhëna nga paketa mujore prej 20 GB.

Kevin Navette që punon si menaxher shitjes, doli jashtë vendit, por telefoni i tij është bllokuar nga Vodafone.
Ai tha se fatura e tij shkoi në 3,000 paund dhe shërbimi i tij pushoi së punuari të Dielën. Përkundër kontaktit me Vodafone në Twitter të Dielën dhe të hënën në mëngjes, shërbimi i tij ende nuk funksionon.

“Ky është telefoni im profesional, kështu që është telashe e madhe për mua”, tha ai.
Kompania Vodafone pranoi situatën dhe tha: “Ne jemi shumë keq që disa klientë nuk kanë mundur të përdorin telefonat e tyre jashtë vendit. Kjo ishte për shkak të një gabimi teknik, të cilin tani e kemi rregulluar.

“Disa klientë po marrin mesazhe faturimi në gabim; ne po punojmë duke e trajtuar rastin me përparësi urgjente dhe po heqim çdo gabim nga llogaritë e klientëve. Konsumatorët nuk do të tarifohen dhe nuk kanë nevojë të shqetësohen për të na kontaktuar pasi ne po kontrollojmë në mënyrë aktive llogaritë.”, shtoi kompania./bbc

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet