Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Farat e kungullit ndihmojne ne trajtimin e gjendrave tiroide

Problemet apo sëmundjet e gjëndrave tiroide i prekin një në dhjetë njerëz. Këta probleme, nëse nuk trajtohen në kohën dhe mënyrën e duhur mund të përfundojnë me pasoja serioze shëndetësore. Funksionet e kësaj gjëndre janë shumë të rëndësishme, duke filluar nga kontrollimi i peshës, balanci i hormoneve, sistemi imunitar, energjia, rënia e flokëve dhe shtypja e gjakut.

Krahas barnave dhe trajtimeve të tjera, një rëndësi të madhe në trajtimin e këtij problemi është një dietë e shëndetshme.  Ushqimet e shëndetshme e përmirësojnë funksionimin e kësaj gjëndre, si dhe e forcojnë sistemin metabolik.

Ekspertët sugjerojnë, që një nga ushqimet e duhura për të trajtuar dhe parandaluar problemet e gjëndrës tiroide është kungulli dhe farat e tij.

Kungulli ka një numër të madh të super përbërësve ushqyes. Ata përmbajnë sasi të lartë të proteinave, që janë të nevojshme në funksionimin normal të kësaj gjëndre.

Farat e kungullit gjithashtu kanë efekt edhe në rregullimin e shtypjes së gjakut dhe sheqerit në gjak. Ato kanë një nivel të lartë të zinkut, vitaminave dhe mineraleve të tjera.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet