Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta Online, balkan, lajme live 24

Termet dhe permbytje, Tajfuni le pasoja te renda ne Japoni

Tajfuni Hagibis që goditi Japoninë ka vrarë 70 njerëz derisa 15 të tjerë raportohen të zhdukur, raporton AFP.

Më shumë se 200.000 anëtarë të ekipeve të shpëtimit, po marrin pjesë në kërkimin e të mbijetuarve në zonën e rrezikuar.

Tajfuni shkaktoi rrëshqitje të dheut duke shkatërruar ose dëmtuar një numër të madh të shtëpive.

Sipas Shërbimit Meteorologjik të Japonisë, tajfuni kishte shpejtësi deri në gati 200 kilometra në orë.

Stuhia përfshiu zonën në jug të Tokios dhe solli shi të fortë dhe erë në pjesët qendrore dhe veriore të vendit.

Më 14 tetor, tajfuni u dobësua dhe u zhvendos në kategorinë e stuhisë tropikale.

Japonia godet rreth 20 tajfunë në vit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!
Kliko per me shume info

Leave A Reply

Your email address will not be published.