Lajmi Fundit
Lajmi Fundit, Lajme Shqip, Gazeta, Informacione nga Shqiperia

Rritet bilanci i viktimave ne Japoni, shkon ne 70 numri i tyre

Shkon në 70 bilanci i viktimave për shkak të tajfunit Hagibis, i cili goditi Japoninë qendrore dhe lindore në fund të javës së shkuar.

Të dhënat e fundit të televizionit publik Nhk përfshijnë të paktën edhe 16 të humbur dhe numri i të vdekurve është i destinuar të rritet, në ditët e ardhshme, sipas autoriteteve qeveritare.

Kërkimet vazhdojnë ende në një zonë që duket e paralizuar në 19 prefektura, sipas njoftimeve të dhëna nga ministri i infrastrukturës.

Argjinaturat e 47 lumenjve janë shembur në rreth 66 zona të ndryshme dhe dimensionet e shkatërrimit mbeten akoma shumë të vështira. Numri i banesave pa energji elektrike ka shkuar nga 520 000 që ishte në fillim në 34 000, megjithatë shkëputje të energjisë ka ende, raporton ministri.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Leave A Reply

Your email address will not be published.