Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Komisioni i Venecias publikon raportin zyrtar për Presidentin Meta

Komisioni i Venecias ka publikuar në faqen zyrtare draft-opinionin në lidhje me çdkretimin e zgjedhjeve të datës 30 qershor, veprim ky që shfrytëzoi maxhorancën për të kërkuar shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

 

“Presidenti mund të anulojë zgjedhjet në rast emergjencës kombëtare. Bojkoti elektoral nuk mund të parandalojë zgjedhjet. Shkelja është joserioze pasi Presidenti bëri thirrje për dialog. Këto akte nuk plotësojnë kriteret për shkarkimin e presidentit. “- thuhet ndër të tjera në verdiktin e Venecias.

 

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet