Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Paraja më e re që mbijeton edhe në lavatriçe

Banka e Anglisë ka zbuluar modelin e ri të kartëmonedhës 20£, kartëmonedhën më të falsifikuar të Britanisë.

Kartëmonedha përmban autoportretin e Turner-it nga 1799.

Citati për kartëmonedhën “Drita është pra ngjyra” buron nga një ligjëratë e 1818 e Turner në Akademinë Mbretërore, ku ai së pari ekspozoi në moshën 15 vjeçare.

Nënshkrimi i tij është nga testamenti i tij në të cilin ia la trashëgiminë punës së tij kombit.

Paratë e reja janë krijuar për të mbijetuar edhe në lavatriçe. Ato gjithashtu do të jenë më të vështira për tu falsifikuar.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet