Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Dade: Rama, i paaftë për të zgjidhur krizën

Ish-ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Arta Dade, e ftuar në Ora News, ka folur në lidhje me krizën politike në Shqipëri. Sipas Dades, arsyeja kryesore e moszgjidhjes së krizës politike në Shqipëri është kryeministri Rama.

Ish-ministrja e thotë hapur se Rama ka treguar paaftësi për të zgjidhur kriza dhe për të zhbllokuar situata.

Pjesë nga deklarata e Arta Dades:

“Vazhdojmë të jemi në qerfullin e krizës do të na kushtojë patjetër, përveç rezultateve të munguar në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, patjetër që neve nuk dalim në një dritë të mirë si një vend që kemi marrë statusin e vendit kandidat. Në paaftësinë tonë për të zgjidhur krizat. Në paaftësinë tonë për të relaksuar komunikimin pozitë-opozitë dhe për të zhbllokuar konfliktualitetin politik.

Kjo ka qenë një nga arsyet që dhe procesi i avancimit në agjendën tonë evropiane ka pasur hapa prapa. Kjo është një arsye shumë e fortë. Sepse praktikisht kriza duhet të ishte zgjidhur. Mazhoranca duhet të jetë më e interesuar që ta zhbllokojë krizën.

Për fat të keq kjo nuk është bërë dhe kryeministri ka dalë në dritën e paaftësisë për të zhbllokuar situata sepse në krizë mund të jenë edhe vendet e tjera. Në Itali u kapërcye një krizë. Edhe Kosova zgjidhi një krizë duke dhënë dorëheqjen Haradinaj. E përshëndes që tha unë ia dorëzova mandatin popullit.

Besoj që vendet tona kanë shumë për të bërë dhe sfidat do të jenë të përbashkëta”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet