Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Pse duhet ta mbani një kokërr hudhër nën jastëk

Nëse vendosni një hudhër nën jastëk gjatë natës kur flini atëherë, do t’I keni këto përfitime:

Mbanë larg mushkonjat dhe insektet e tjera- hudhra është një largues natyral I toksinave. Këto veti të hudhrës e bëjnë atë perfekte për t’I mbajtur insektet larg nga shtrati.

Hudhra shëron insomninë– a vuani nga panik ataket dhe keni probleme me gjumin?

Vendosja e një kokrre hudhër nën jastëk mund t’iu ndihmojë me këtë problem. Ajo është përdorur që nga kohët antike si kurues I çrregullimeve të gjumit. Vetitë anti-oksidante dhe anti-inflamatore të saj I mbajnë lëngjet e trupit dhe organet të shëndetshme dhe I mbrojnë ato nga infeksionet.

Ajo ndihmon në relaksimin e muskujve, dhe dërgon sinjale në tru se trupi është i gatshëm për gjumë.

I mbanë bakteret dhe mikrobet larg– tanimë dihet se hudhra ka veti anti-bakterale. Ajo është një “vrasës” efektiv I baktereve dhe patogjeneve të tjera. Prandaj mbajtja e saj nën jastëk gjatë natës, do t’iu mbrojë nga viruset dhe bakteret.

Ndihmon frymëmarrjen– hudhra mund t’iu ndihmoj të merrni frymë më mirë, sidomos nëse keni kanalet e frymëmarrjes të bllokuara, si rezutat I ndonjë ftohjeje.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet