Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta Online, balkan, lajme live 24

GJYKATA JEP VENDIMIN, TRI VJET E 4 MUAJ BURG SAIMIR TAHIRIT

Ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri është denuar me tri vjet burg pasi eshte shpallur fajtor për shpërdorim detyre. Tri akuzat e tjera ndaj tij jane rrezuar.

Vendimi i Gjykatës së Shkallës së Parë të Krimeve të Rënda u shpall mbrëmjen e sotme rreth ores 21.55 ndersa trupi gjykues e ka dënuar me 5 vite burg por për shkak të gjykimit të shkurtuar konvertohet në 3.4 vjet burg.

Edhe kete denim Tahiri nuk do ta vuaje pasi sipas gjykates, denimi i konvertohet ne sherbim prove.

Prokuroria ka kërkoi dënimin e Saimir Tahirit me 12 vite burg, duke e akuzuar për tre vepra të rënda penale “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal”, në kuadër të dosjes ‘Habilaj’.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Kliko per me shume info

Leave A Reply

Your email address will not be published.