Lajmi Fundit
Lajmi i Fundit, Lajme Shqip, Gazeta Online, balkan, lajme live 24

A ka kërkuar Gjermania peshq të mëdhenj? Përgjigjet Balla

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla në një deklaratë për mediat ka thënë se Gjermania mbështet negociatat me Shqipërinë.

Pas përfundimit të takimit me Sekretarin e Shtetit për Drejtësinë Christian Lange, Balla tha se asnjë forcë politike nuk mund të mbajë peng reformën zgjedhore.

“Askush nuk duhet të mbajë peng rrugën e një reforme të thellë të kodit zgjedhor të republikës së Shqipërisë dhe se rekomandimet e ODIHR janë të domosdoshme.

I pyetur nëse ka kërkuar Gjermania peshq në rrjetën e drejtësisë, Balla është përgjigjet:

“Në histori gjithmonë fillimi i bisedimeve ka qenë çëshjte prioritetesh. Shqipëria ka një avantazh me vendet e tjera, kapitulli 23 dhe 24 janë të domosdoshme dhe jo pa qëllim happen të para dhe mbyllen të fundit. Pa dyshim që procesi i fillimisht ka disa çështje që janë imediate. Më falni duhet të kuptojnë që funksionimi i drejtësisë nuk bëhet me numra funksionarësh, Drejtësia duhet të funksionojë e pavaruar nga drejtësia.

I pyetur nga gazetarët nëse Reforma Zgjedhore, një kërkesë kjo e BE-së, do të bëhet qoftë edhe pa pjesëmarrjen e PD-së, Balla tha se “Dëshira jonë ka qënë që reforma të zhvillohen së bashku. Ne do viojmë të kërkojmë konsensus të PD. Do të kemi edhe nje tryezë me qëllim që partitë të shprehin edhe këndvështrimin e tyre”.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!
Kliko per me shume info

Leave A Reply

Your email address will not be published.