Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Kufijtë/ Angela Merkel “ultimatum” Serbisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, i ka dhënë ultimatum Serbisë që të pranojë qëndrimin gjerman, për çështjen e zgjidhjes së problemit me Kosovën, pasi në të kundërt, do të ketë pasoja të rënda.

Sipas medias së huaj ‘Espreso.rs’, pas këtij qëndrimi edhe Aleksander Vuçiç tashmë deklaron se, s’ka asgjë sa i përket idesë për korrigjim të kufijve.

“Unë e di se nuk ka asgjë nga korrigjimi i kufirit. Sepse nuk kishte njerëz të guximshëm dhe racional që t’i kuptonin interesat serbe. Unë nuk jam në favor të pavarësisë së Kosovës brenda kufijve aktual, që i ka njohur Rada Trajkovic e Angela Merkel. Por idetë e mia kanë dështuar se populli ynë mendonte ndryshe bashkë me shumicën e botës”, citohet të ketë thënë Vuçiç.

Nga ana tjetër, Angela Merkel e ka përsëritur disa herë që korrigjimi i kufirit dhe ndarja e Kosovës nuk janë opsione, të cilat gjejnë mbështetje nga Gjermania.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet