Bota

Dorëheqja e Contes, reagon menjëherë Salvini: Do ribëj gjithçka

Pas qëndrimeve të zv/Kryeministrit Matteo Salvini lidhur me prishjen e bashkëpunimit në koalicion, kryeministri Giussepe Contes lajmëroi në Senatin Italian se do të dërgoi tek presidenti i vendit kërkesën për dorëheqjen nga drejtiimi i qeverisë. I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i Salvinit Salvini i cili deklaroi se nuk pendohet për asgjë.

“Nuk pendohem për asgjë. Do ribëj gjithçka me të njëjtën forcë për të qenë njeri i lire…Nuk dua një Itali skllave të askujt,”-shtoi Salvini.

Conte u shpreh në Senat sot se Salvini është treguar i “papërgjegjshëm” duke çuar në krijimin e një krize të re politike për Italinë për “interesa personale dhe partiake”.

“Unë kërkova të ndërhyja për të raportuar për krizën e qeverisë të shkaktuar nga deklaratat e ministrit të brendshëm dhe udhëheqësit të njërës prej dy forcave mazhoritare,” tha ai në fillim të fjalimit të tij sot në Senat Giussepe Conte.

“Vendimi për të shkaktuar krizën është i papërgjegjshëm. Në këtë mënyrë, Ministri i Brendshëm ka treguar se po ndjek interesat personale dhe partiake,” tha ai.

“Kjo krizë – thotë ai – ndodh në një moment delikat të dialogut me institucionet e BE. Këto ditë negociatat do të përfundojnë për komisionerët dhe unë kam punuar për të garantuar një rol qendror në Itali. Është e qartë se Italia rrezikon të marrë pjesë në këto negociata në kushte të dobësisë objektive. Mbaj mend për shembull që tani kemi vetëm një plan tarifor për autostradat, reformën sportive, caktimin e Lojërave Olimpike Dimërore, kjo është një qeveri që ka punuar intensivisht deri në ditën e fundit”. “Kriza aktuale – deklaron Conte- kompromenton veprimin e kësaj qeverie që ndalet këtu”. “Në fund të këtij debati – thotë ai- unë do të shkoj te Presidenti i Republikës për të dhënë dorëheqjen.”

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Artikuj te ngjashem

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close