Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Maqedoni e Veriut, lirohet ish-luftëtari i UÇK-së Tomor Morina

Është liruar nga burgu ish ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Tomor Morina. Lajmin e ka konfirmuar djali i dajës së ish-ushtarit, Gurakuq Dobruna. Ai ka thënë se vendimi për lirimin e tij është marrë, por nuk dihet se kur do të lirohet.

“Vendimi për lirim është marrë sot, kur do të dalë nga burgu nuk e dimë ende, sepse dokumenti i vendimit duhet të dërgohet në burgun ku po qëndron Tomori”, ka thënë ai.

Dobruna shtoi se lirimi i Tomor Morinës mund të ndodhë gjatë ditës së nesërme ose gjatë dy apo tre ditëve të ardhshme. “Sipas avokatit, kjo mund te ndodhë gjatë ditës së nesërme ose 2-3 ditët e ardhshme”.

Ish-luftëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Tomor Morina, u arrestua më 24 korrik në pikën kufitare në Bllacë. Ai u mbajt për më shumë se dy javë në Burgun e Shutkës, në bazë të një fletarresti të Interpolit të lëshuar nga Serbia.

Morina akuzohej se gjatë viteve 98-99-të kishte kryer krime lufte. Serbia kishte kërkuar nga Maqedonia e Veriut të ekstradonte Tomor Morinën, kërkesë e cila u hodh poshtë nga Gjykata e Shkupit.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet