Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

Integrimi në BE, ambasadori i SHBA në Tiranë mesazh të prerë: Luftë krimit e korrupsionit

Ambasadori i BE në Tiranë, Luigi Soreca në një intervistë për “Euronews” është pyetur për fazën në të cilën ndodhet Shqipëria në rrugën e anëtarësimit në BE.

“Shqipëria është në fund të fillimit, jo në fillim të fundit, të pranimit të pas në Bashkimin Evropian”- është shprehur Soreca duke cituar Winston Churchil.

Soreca ka shtuar se është bërë shumë progres, por që ka fusha në të cilat administrata e Shqipërisë duhet të punojë, siç është lufta kundër korrupsionit, krimi i organizuar dhe reforma zgjedhore.

Rreth 91% e popullsisë së Shqipërisë është në favor të hyrjes në BE, por së fundmi kanë qenë Franca dhe Holanda, që duket se kanë bllokuar hapjen e negociatave.

Kryeministri Edi Rama ka shprehu zhgënjimin e tij për situatën, duke folur për Euronews, ai ka thënë: “Ne duhet të përballemi me atë që gjithnjë e më shumë marrja e vendimeve nga Këshilli nuk është i bazuar në ato që ne bëjmë, ato vende si ne, por në situatën e brendshme ose në dinamikën e brendshme në vendet e ndryshme anëtare”.

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë pasur çështje si sundimi i ligjit që ua kanë ngadalësuar ecjen në rrugën e tyre drejt BE-së.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!
1 Comment
  1. Korcari says

    Ik mor kurve, perrallat e tua do degjojme ende??!!! Ti je bashkepunetor ne vjedhjen qe qeveria po i ben popullit cdo dite… Ta marrte hakun perendia.

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet