Lajmi Fundit
LajmiFundit, Portal me Lajme nga Shqiperia

“Volvo” tërheq gjysmë milioni automjete në të gjithë botën

Prodhuesi suedez i automjeteve, “Volvo” njoftoi sot tërheqjen e 507 000 makinave në botë për shkak të një përbërësi defektoz që është gjetur në motorin e disa modeleve, që mund të shkaktojë zjarr.

Zëdhënësi i kompanisë Stefan Elfstrom njofton se “ky defekt prek motorët diezel 2000 litra me katër cilindra të modeleve S60, S80, S90, V40, V60, V70 dhe V90 si dhe ato luksoze model SUV XC60 dhe XC90, të gjitha të prodhuara që prej vitit 2014″.

“Hetimet e zhvilluara nga Volvo kanë treguar se në raste shumë të rralla, një pjesë plastike e motorit mund të shkrijë dhe të deformohet”, tregoi Elfstrom, duke theksuar se në rastin më të keq, është e mundur që të bjerë zjarr në motor.

Volvo ben me dije se asnjë aksident i lidhur me këtë anomali nuk ka ndodhur deri tani.

Anetaresohuni ne Forumin e LajmiFundit.al dhe diskutoni e postoni lirisht per te gjitha temat qe deshironi!

Pergjigju

Adresa juaj e-mail nuk publikohet